Azorské ostrovy

Téměř uprostřed Atlantického oceánu, 1300 kilometrů od Lisabonu a 3376 kilometrů od New Yorku, leží 3 skupiny ostrovů vulkanického původu, které mnozí považují zbytky legendární Atlantidy, Azory. Centrální skupina tvořená ostrovy Terceira, Graciosa, Sao Jorge, Pico a Faial je z východu lemována ostrovy Sao Miguel a Santa Maria, ze západu pak ostrovy Flores a Corvo. Celková rozloha souostroví zaujímá 2335 km². Klima Azorů je mírné, ovlivněné Golfským proudem. Nejsou tu velké teplotní výkyvy, v létě se teplota pohybuje kolem 23°C a v zimě klesá ke 13°C. Ani teplota vody nepodléhá větším změnám, osciluje mezi 17°C a 24°C.

Azorské ostrovy jsou rozděleny do tří geografických skupin – východní, centrální a západní – a jejich společným znakem jsou všudypřítomné důkazy sopečného původu, nedotčená příroda, zelené bohatství a božský klid. K tomu však každý z ostrovů přidává něco navíc. Během dovolené se tedy rozhodně vyplatí poznat všechny – můžete využít místní aerolinky nebo si udělat výlet lodí.

Ostrovy patří pod portugalskou správu, mají však status autonomního území. První, čeho si po příletu nelze nevšimnout, je všudypřítomný klid a absence každodenního shonu. Může za to jistě i vzdálenost dělící Azory od kontinentů – od evropské pevniny je to 1300 kilometrů a geografická izolovanost je při pohledu na mapu více než zřejmá.

Místní lidé si žijí po svém, a hlavně v poklidu. Dalším důvodem, proč si zde snadno připadáte jako v místě, kde se zastavil čas, je poměrně nízká hustota obyvatelstva a svěží zeleň všude kolem. Azory tvoří devět ostrovů, každý z nich je osobitý, ale společným jmenovatelem většiny z nich jsou zelené pastviny a lesy.

Další ze zajímavostí je přítomnost nejvyšší hory Portugalska. Jmenuje se Ponta di Pico a a naleznete ji na ostově Pico. Dosahuje výšky 2351 metrů nad mořem a pokud se rozhodnete ji  zdolat, určitě doporučujeme průvodce. Hlavně z důvodu náhlých změn počasí a také z absence značených turistických cest.

Přejeme Vám krásné zážitky na těchto ještě zatím turistikou nedotčených ostrovech. 

LTweb