Egypt

Země obestřená tajemstvím, záhadami a mystikou, země protikladů, rozpáleného pouštního písku a životadárného Nilu, země někdejší slávy faraónů a pyramid, z jejichž vrcholků dosáhnete až ke hvězdám. Naleznete zde bezpočet kulturních a historických památek nesmírné hodnoty, máte možnost pozorovat úchvatný podmořský svět v Rudém moři, opalovat se na nekonečných písčitých plážích či se oddávat vodním radovánkám.

Cestovatel, který se vypraví do Egypta, by neměl opomenout ani jednu z možností, které tato země nabízí. Písčité pláže, nekonečná hladina jiskřícího se moře a hotely na kvalitní úrovni učiní vaši dovolenou plnou nezapomenutelných vzpomínek. Na své si přijdou i potápěči – Rudé moře s jeho fascinujícím světem mohou objevovat nejen ti, kteří mají s potápěním bohaté zkušenosti. Díky bezpočtu kvalitních potápěčských center se mohou do hlubin ponořit i úplní začátečníci.

Pro vás, kteří nemáte v oblibě jen relaxovat na plážích u moře, jsme připravili i poznávací a kombinované zájezdy. V jejich průběhu můžete zavadit o historii, která je stará několik tisíc let a objevovat doteky slávy již dávno zaniklých říší. Srdcem Egypta je již více než tisíc let město Káhira. Káhiře místní přezdívají Misr, což je arabské označení pro celý Egypt. Žije tu přes 19 miliónů obyvatel, za což mu náleží titul nejlidnatějšího města Afriky. V současné době je typickou ukázkou prolínání se středověkého a moderního západního světa. V těsném sousedství hliněných domů se tyčí věže moderních staveb a budovy hotelů, po silnicích se vedle líných oslích povozů prohánějí nablýskané automobily. V jižní části města se nachází Koptská Káhira, která je součástí Staré Káhiry. Až do příchodu Islámu byla zdejším centrem křesťanství, i když většina současných církevních staveb v této části Káhiry byla postavena až po dobytí Egypta muslimy. Mezi známé místní památky patří Koptské muzeum, Římská pevnost, Visutý kostel, klášter sv. Jiří nebo kostel sv. Jiří. Islámská Káhira je stará středověká čtvrť, jejíž centrum tvoří ulice Muski společně s Bazarem Chán al-Chalílí, kde si můžete zakoupit téměř vše od potravin až po oblečení. Nejznámějším objektem této části města je Citadela, středověká pevnost stará více jak 900 let, nacházející se na vrcholu hory Mokattam. Velký význam má i jedna z nejslavnějších káhirských mešit Al-Azhar, při které byla roku 988 založena druhá nejstarší univerzita na světě. V Gíze na západním břehu Nilu naleznete jeden ze sedmi divů světa, tři pyramidy patřící posledním faraonům 4. dynastie – Chufevovi, Chefrenovi a Menkaurovi.

Praktické informace

V Egyptě je proud o napětí 220 V. Časté jsou krátkodobé výpadky elektřiny. Pokud se objeví problém s velikostí zásuvky, požádejte hotelovou recepci o zapůjčení adaptéru.

Vodu z vodovodní sítě raději nepijte. Doporučujeme zakoupit vodu balenou.

Nikde se nelze vyhnout drobné kriminalitě. Buďte opatrní na své věci zvlášť na rušnějších místech. Raději nenechávejte cenné věci v autě a nenoste je s sebou ani na pláž. Ve většině hotelů je možné využít trezor.

K útokům na cizince prakticky nedochází. Výjimkou mohou být kapsáři v tlačenicích v bazarech. Bezpečnostní opatření v oblastech navštěvovaných turisty jsou poměrně přísná.

Pokud se vám cokoliv ztratí, ptejte se nejdříve na recepci hotelu. Poté nahlaste ztrátu na policii. Abyste mohli požadovat náhradu po pojišťovně, je nutné sepsat do 24 hodin policejní protokol.

Hotel nezodpovídá za finance, cennosti a další osobní věci volně uložené v pokoji. Ani pojišťovna nehradí ztrátu peněz, šperků, šeků a jiných cenných předmětů. Jestliže si chcete cokoliv bezpečně uložit, využijte trezor. Na recepci vám ho rádi zajistí.

Pokud zjistíte, že vaše zavazadlo bylo poškozeno v průběhu dopravy nebo jeho obsah není v pořádku, je nutné kontaktovat leteckou společnost a škodu ohlásit nejpozději do 7 dnů. V opačném případě je náhrada škody vyloučena.

V Hurghadě je kvůli agresivnímu slunečnímu záření třeba důsledně pamatovat na všechny zásady správného opalování. Pořiďte si kvalitní krém na opalování i po něm, brýle s dostatečným UV filtrem, pokrývku hlavy a během poledních hodin se venku raději vůbec nezdržujte.

Nudistické pláže v Hurghadě neexistují a nudismus je přísně zakázán. Oficiálně není povoleno ani koupání a opalování „nahoře bez“. Nezapomínejte, že jedete do muslimské země, kde takové chování vyvolává u místních obyvatel velké podráždění.

LTweb