Ekvádor

Ekvádor je malá a méně známá země. Jméno jí dal rovník (španělsky „ecuador“), který ji protíná v její severní části. Kdyby si už před mnoha lety nebyla Jihoafrická republika zvolila turistický marketingový slogan „Celý svět v jedné zemi“, mohl by se použít i pro Ekvádor, který nabízí vše, po čem cestovatelovo srdce touží.

Tato druhá nejmenší země Jižní Ameriky se vyznačuje obrovskou variabilitou povrchu, klimatických zón, vegetace i fauny. Během pár hodin tu lze projet pestrou mozaikou mnoha ekosystémů. Centrem Ekvádoru procházejí Andy se zasněženými vrcholky, mezi které patří také 30 aktivních sopek, včetně nejvyšší činné sopky světa Cotopaxi (5896 m). Není jediná, která čas od času dá o sobě vědět. Třeba také Pichincha, u jejíchž svahů leží hlavní město Quito.

Asi polovina obyvatelstva žije ve městech a vesnicích v Andách, kde obdělává úrodná horská údolí a náhorní plošiny. V centrálním horském údolí leží i hlavní město Quito. Dalších45 % obyvatelstva žije na vlhkém pobřeží Tichého oceánu, kde má ideální podmínky pro pěstování tropických plodin, a v Amazonii žijí jen původní indiánské kmeny.

LTweb