Guadeloupe

Ostrov Guadeloupe

Guadeloupe je zámořským územím Francie ležícím v Karibském moři asi 600 km severně od Jižní Ameriky a 600 km východně od Dominikánské republiky.

Patří do takzvaných Závětrných ostrovů v souostroví Malých Antil.  Ostrov Guadeloupe svým tvarem a barvou připomíná zeleného motýla a dominantou je majestátní činný vulkán La Soufriére. Je tvořeno dvěma hlavními ostrovy Grande-Terre - velká zem, ale tento ostrov je však malý) a ostrovem Basse-Terre - plochá zem, a ostrov je převážně hornatý) a dalšími menšími ostrůvky Marie-Galante, Iles de Saintes a La Desirade.

Oficiálně je hlavním městěm Basse-Terre, ale prakticky je to spíše město Pointe a Pitre. Úředním jazykem je francouština, anglicky mluví minimum obavatel, měna je euro.
Od února do dubna je nejsušší období, a dešťové srážky jsou v průměru sedm dní v měsíci, vlhkost vzduchu kolem 77%. Nejdeštivější období je od července do listopadu, kdy prší asi 14 dní v měsíci a průměrná vlhkost vzduchu dosahuje 85%.

Vstupní formality na Guadeloupe

Občané ČR i SR potřebují pro vstup na Guadeloupe cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po ukončení pobytu v zemi. Nutno předložit zpáteční cestovní jízdenku, letenku.

Guadeloupe, očkování a lékař

Žádné očkování se nevyžaduje. Doporučujeme pouze přibalit do cestovního zavazadla léky, které běžně užíváte při bolestech hlavy, zvýšené teplotě, střevních potížích, apod. Lékařské služby mají francouzský standard na celém ostrově.

Guadeloupe a jazyk

Úředním jazykem je francouzština, běžně používaná je i kreolština. V turistických oblastech se dohovoříte i anglicky nebo německy.

Časový posun na Guadeloupe

Časový posun oproti středovropskému času - 5 hodin

Guadeloupe a místní měna

Na Guadeloupe se platí EURO. K platbám v hotelech a výběrům z bankomatů lze bez problémů použít embosované platební karty.

Pobytová taxa

Ve většině hotelů se platí při ubytování na recepci lázeňská pobytová taxa cca 1,- EURO/osoba/den.

Guadeloupe - přívětivost obyvatel tohoto pestrého ostrova se mísí s francouzským šarmem letoviska Gosier, navíc gurmáni mohou ochutnat speciality kreolské kuchyně a vynikající místní rum.

Guadeloupe, nápoje a strava

Pobyty na Guadeloupe jsou nabízeny se snídaní. V přímořských letoviscích jsou četné restaurace se specialitami místní, kreolské i mezinárodní kuchyně. Voda z vodovodních kohoutků není vhodná ke konzumaci.

Elektrické napětí

Standardně je v zemi napětí 220 V. Zásuvky jsou evropského typu.

Počasí na Guadeloupe

Měsíc

I.

II.

III.

IV.

V.

VI.

VII.

VIII.

IX.

X.

XI.

XII.

Průměrná teplota vzduchu: den °C

27

26

27

28

29

29

29

30

30

29

29

28

Průměrná teplota vody °C

26

25

25

26

26

27

28

28

28

27

27

26

Průměrné měsíční srážky (mm)

75

45

56

77

52

71

79

145

142

172

97

138

Sportovní aktivity na Guadeloupe

Sportoviště jako tenisové kurty, hřiště,bezmotorové a motorové vodní sporty jsou k dispozici v hotelích střední a vyšší kategorie.

Golf:

Na ostrově na nachází kvalitní 18-ti jamkové golfové hřiště.

Guadeloupe: pronájem automobilu

K pronájmu automobilu je nutno mít mezinárodní řidičský průkaz a embosovanou platební kartu. Půjčovny automobilů jsou na letišti a ve větších hotelích. Cena za den pronájmu se pohybuje od 45,- EURO.

LTweb