Jordánsko

O Jordánsku se toho u nás ví jen málo. Malinká pouštní země na Blízkém východě tak může být cestovateli zcela opomíjená a braná jako nepříliš atraktivní místo. Opak je ale pravdou – následující řádky vám poodhalí, proč by se Jordánsko, exotická pouštní perla, mělo stát vaší příští dovolenkovou destinací!

1. Země skrytých pokladů

Jordánsko je jednou z těch zemí, které vás v dobrém slova smyslu šokují. Je možné v pouštním království najít dostatek zajímavostí a aktivit, které vás zabaví na delší dobu? Určitě ano!

Krásy Jordánska jsou ovšem skryté a je třeba se za nimi vypravit – když projíždíte dálnicí ze severu na jih napříč náhorní plošinou, kde široko daleko není vidět nic než suchopár, můžete nabýt dojmu, že Jordánsko vás bude nudit. Stačí ale sjet z dálnice a zamířit na místa, kde se náhorní plošina láme – právě tam totiž naleznete kulturní i přírodní krásy země, jako jsou skalní město Petra nebo přírodní rezervace Dana.

2. Země historie a biblických příběhů

Tady se psala historie! Řada známých biblických příběhů se váže právě k území Jordánska, které navštívil i Ježíš Kristus, procházel jím Mojžíš s izraelským národem, a hlava Jana Křtitele byla v Herodově paláci Machareus předána mstivé matce krásné Herodias, Salome.

Jordánsko bylo také místem, kde ve starověku existovalo několik vlivných římských měst a ta tvořila takzvanou Dekapoli.

Ani středověk Jordánsko neobešel. Umajjovští vládci jezdili z Damašku na jih do stepí za lovem zvěře a během svých výjezdů bydleli v krásně, ba až nestydatě vymalovaných interiérech loveckých zámečků. Milovníci historie si v Jordánsku určitě přijdou na své...

3. Nečekaná krása přírody

Jordánsko má krásnou přírodu. Je velmi rozmanitá – od severních močálů a vřesovišť, přes středozemní kamenitá úbočí s olivovníky, až po krásné skalní útvary pískovcových hor protkané údolími a soutěskami.

Nejnižší bod země je 400 metrů pod úrovní světového oceánu a naopak nejvyšší dosahuje téměř 2000 metrů nad mořem. Na tak malou zemi (Jordánsko je pouze o něco větší než Česká republika) je příroda nesmírně bohatá a přírodní krásy určitě návštěvníka Jordánska nadchnou.

4. Unikátní růžová poušť

Jezdit do nějaké země kvůli její poušti? Do Jordánska je to více než na místě! Z celé, několik tisíc kilometrů čtverečních rozlehlé, Arabské pouště se na území Jordánska nachází ta nejkrásnější část!

Co je typické pro Arabskou poušť v Jordánsku, je především její barva – pískovcové hory tady mají unikátní barvy, kterým zcela jasně vévodí několik odstínů růžové. Písek této pouště je růžový, světle červený nebo až cihlový.V intenzitě červené barvy je tato poušť na prvním místě na světě.

5. Celoroční destinace

Díky svému velice příznivému klimatu je Jordánsko celoroční destinací. V létě, kdy na jeho jihu vystoupají teploty přes 40 stupňů Celsia, jsou zákoutí Petry příjemně osvěžující.

Stejně tak je příjemný letní pobyt v Ammánu nebo výše položených severních oblastech, kde naopak v zimě lze spatřit sníh a kde teplota v zimních měsících klesá k nule. To je naopak výborná doba k návštěvě pouštní rezervace Wádí Rum nebo k oddychu na plážích Mrtvého a Rudého moře.

6. Země wellnessu, sportu a koupání

Návštěvu Jordánska lze také pojmout sportovně – nabízí se tady dlouhé i kratšítreky v horách, lezení po skalních stěnách či paragliding.

Pokud si dovolenou vybíráte podle možností potápění, budete v Jordánsku zcela jistě nadšeni z toho, jak je život v Rudém moři bohatý.

K oddychu a léčbě kožních onemocnění se hodí třeba jen krátký pobyt u Mrtvého moře. Léčivé účinky ovšem mají například také prameny Hamamat Ma´in.

7. Jedinečná, zdravá kuchyně

Aktivní a zdravou dovolenou lze podpořit i kvalitním jídlem, o které není v Jordánsku nouze. Vedle různých druhů masa je jordánská kuchyně známá svojí výborně ochucenou rýží, množstvím zeleniny a širokým využitím olivového oleje.

Aktivní a zdravou dovolenou lze podpořit i kvalitním jídlem, o které není v Jordánsku nouze. Vedle různých druhů masa je jordánská kuchyně známá svojí výborně ochucenou rýží, množstvím zeleniny a širokým využitím olivového oleje.

8. Skvělý čaj a ještě lepší víno

Dva nápoje reprezentují Jordánsko skutečně výstižně – černý čaj, který doplněný o místní bylinky a nadměrné množství cukru nese název beduínský, je jedním z nich. Pije se i při nejvyšších teplotách zcela horký a pomáhá tak regulaci tepla v organismu.

9. Autentická arabská atmosféra a pohostinnost

Jordánsko, to je ten pravý arabský svět s jeho chutěmi, vůněmi a především pohostinností jeho obyvatel. Velmi lehce se vám proto stane, že vás během návštěvy někdo pozve do svého domu na oběd nebo večeři. Host je v arabském chápání váženou osobou, pro kterou je třeba udělat, jak se říká, první poslední.

10. Romantika a pohoda

Posezení u západu slunce v poušti nebo se skleničkou dobrého vína v zeleném kraji olivovníků, to je ta pravá romantika a pohoda. V Jordánsku se nespěchá, ne nadarmo se také říká: trpělivost je krásná. Nechte proto spěch doma a nalaďte se na svou cestu do magického Jordánska!

 

 

LTweb