Malta

Jedná se o ostrovní stát ležící ve Středozemním moři v prostoru sevřeném Sicílií, Tuniskem a Libyí. Rozkládá se na několika ostrovech a ostrůvcích, z nichž největší jsou Malta, Gozo a Comino.

Rozloha: 316 km2 (Malta 246 km2, Gozo 67 km2), ostrov Malta má jen 27 km na délku a 15 km na šířku

Přírodní podmínky: Převážná většina pobřeží všech ostrovů je skalnatá. Nejvyšším bodem je Ta' Dmejrek (253 m nad nadmořskou hladinou). Nejsou zde řeky ani jezera, ani výraznější hory. Klimatické prostředí je typické pro tuto oblast Středozemního moře: mírné, vlhké zimní období a horké léto s prakticky žádnými vodními srážkami. Počet obyvatel: 400 000 , 98% římští katolíci

Počet Obyvatel: 400 000 , 98% římští katolíci

Hlavní město: Valletta (9000 obyvatel)

Jazyk: Maltština (patří mezi semitské jazyky, během vývoje silně ovlivněna arabštinou). Díky 160 letům britské nadvlády ovládají všichni Malťané bez problému anglický jazyk.

Měna: Euro, 1EUR = cca 25 CZK

Ceny: Celkově je na Maltě o něco dráž než u nás, jelikož Malta musí většinu zboží dovážet, což pro ostrov není jednoduché. Co se týče potravin, nejlevněji nakoupíte v supermarketech, ceny zde jsou srovnatelné s cenami u nás.

Platební karty: Všechny druhy běžných platebních karet jsou přijímány v hotelech a půjčovnách automobilů. V obchodech a restauracích ne vždy akceptují platbu kartou. Bankomaty jsou ve všech větších městech.

Půjčování dopravních prostředků: Na Maltě se jezdí vlevo. V každém větším turistickém letovisku je možné zapůjčit si automobil, motocykl nebo kolo. Ceny se pohybují od 35EUR/den za nejnižší kategorii automobilu. Jezdí zde běžné linkové autobusy do všech vesnic (jedna cesta = cca 1,2 EUR, celodenní jízdenka cca 2,6 EUR)

Pláže: Na Maltě jsou pláže trochu jiného typu. Je zde několik písečných pláží dostupných buď pěšky nebo autobusem, ale většina pláží je skalnatá/vápencová a do vody se většinou vstupuje po schůdkách - takto vypadají hlavně „městské pláže".

Není jiné místo na zemi, kde by člověk mohl na tak malém území zhlédnout tolik zajímavostí. Vše je zde na dosah ruky. Na pouhých 246 kilometrech čtverečních jsou k vidění 7000 let staré tajemné megalitické chrámy, úchvatné zlaté paláce a katedrály – ty jsou dědictvím po Maltézských rytířích. Stejně tak je možné obdivovat přírodní krásy jako jsou například na západě ostrova útesy čnící do výšky 240 m n.m. spolu s jeskyní Blue Grotto, vyhloubenou činností moře. Malta je ideálním místem k odpočinku i aktivní dovolené, plné poznávání. CK Alexandria je největším touroperátorem na Maltu v České republice.

Malta je místem, kde se již od pradávných dob setkávali nejrůznější civilizace. Proto nenajdete jinou zemi, která by se mohla pochlubit tak rozsáhlými kulturními památky, které by zachycovaly každou etapu celých dlouhých dějin lidstva. Pro své křišťálově čisté moře je Malta vyhledávána jako výborné místo k potápění. Nejen čistota moře a kulturní a historické památky, ale také velmi přátelští a vstřícní obyvatelé Malty jsou důvody, pro které se budete na Maltu rádi vracet.

LTweb