Portugalsko

Portugalsko je nejzápadněji položená země v Evropě rozprostírající se na Pyrenejském poloostrově. Za souseda má pouze Španělsko. Leží v subtropickém pásmu a jeho území by se dalo rozdělit na tři části - na sever, střed a jih. Sever a střed je hodně hornatý, zalesněný a je zde velké množství řek. Tato oblast slouží zejména k horské turistice. Obecně platí, že na severu je podnebí mírné, v zimě zde hodně prší a teploty se drží po celý rok téměř na stejné úrovni.

Pro střrd Portugalska - oblast Alentejo, jsou charakteristická teplá a suchá léta střídající se s klidnou zimou. Turisticky nejvýznamnější je určitě jih neboli oblast Algarve, zasahující do Středozemního moře i Atlantického oceánu.

Nacházejí se zde zejména památky z doby arabské kolonizace. Tato část láká nádhernou přírodou, úžasnou scenérií, krásnými plážemi a zejména horkým podnebím. K zemi patří ještě ostrovy Azory a Madeira, které leží v Atlantiku západně od pobřeží. Hlavním městem Portugalska je Lisabon, ležící na západním pobřeží v ústí řeky Tajo. Díky své poloze je významným portugalským přístavem.

 

LTweb