Kréta sever

Rethymno

Okouzlující historické přístavní městečko, které leží západně od Heraklionu. Místní architektura je ovlivněna dlouhými léty turecké a benátské nadvlády. Budovy z tohoto období můžete obdivovat hlavně na bývalém mořském dně mezi pevností s městem. Jádro Rethymna je tvořeno půvabnými uličkami, mohutnou benátskou pevností Fortezza, která je na výběžku do moře. U přístavu a podél dlouhé pobřežní promenády se nachází řada útulných barů a typických řeckých taveren s čerstvými mořskými lahůdkami. Na převážně písčitých plážích s pozvolným vstupem do moře se nabízí spousta možností vodních sportů. Výhodou je mělkost moře, které se rychleji vyhřeje a umožňuje tak koupání již počátkem května.

Adelianos Kampos

Adelianos Kampos se rozkládá na místě bývalé rybářské osady které se postupem doby změnilo v rušné turistické středisko umístěné podél dlouhé písečné pláže (místy s oblázky) s pozvolným vstupem do vody. Podél pláže je množství taveren, stejně jako v samotném centru letoviska. Nakoupit si lze v mnoha obchůdcích, večerní zábavu nabízejí bary a diskotéky.

Dále je tu k dispozici lékárna, pekárna, bankomat, několik půjčoven aut, motorek a kol. Pravidelnou autobusovou linkou (cca každých 20–30 minut) se lze dostat do Rethymna, jízdné cca 1,20€. Další možností, jak poznat bližší i vzdálenější okolí, je pronajmout si motorku nebo auto. Výlet do hor, kde vrcholky přesahují výšku 2 000 metrů nad mořem, patří k nezapomenutelným zážitkům. Populární je i Žlutý vláček, kterým se lze z tohoto letoviska vypravit na tři půldenní výlety.

Agios Nikolaos

Moderní prázdninové letovisko s malebným přístavem leží v zátoce Mirabello s krásnými plážemi v okolí. Pláže jsou písčité, oblázkové, ale i kamenité.  Zvláštností města, které je pojmenováno podle sv. Mikuláše, je někdejší sladkovodní jezero Voulismeni, kde se dle pověsti koupala bohyně Athéna. Má být bezedné, ale byla zjištěna hloubka 63 m, tak hluboko ležel nalezený tank z 2. světové války. Městečko má nepřeberné možnosti nákupů a zábavy, jsou zde i malé řemeslnické dílny kde se dají koupit zajímavé výrobky.

Analipsis

Malé středisko Analipsis je vhodné pro klidnou a pohodovou dovolenou. Vzdáleno je 23 km od Heraklionu a asi 5 km od střediska Chersonissos (pravidelné spojení linkovým autobusem). Pláže zde jsou jak oblázkové, tak i skalnaté a písečné. Ve vesničce Analipsis je několik taveren, restaurací, obchůdků a barů.

Anissaras

Velmi klidné a pohodové letovisko, tvořené většími hotelovými komplexy, je vyhledávané zejména díky krásným písčitým i kamenitým plážím s průzračně čistým mořem. Výhodou je i blízkost rušného prázdninového střediska Hersonissos, kde se nachází nespočet taveren, obchůdků nebo barů a diskoték. Mezi Hersonissos a Anissaras jezdí pravidelné autobusové linky, zdejší taxi nebo si můžete udělat procházku po pobřežní cestě. Letovisko je vhodné pro poznávání východní Kréty, doporučujeme zapůjčení automobilu.

Elounda

Elounda - nejluxusnější letovisko na ostrově Kréta. Naleznete zde nejvíce pětihvězdičkových hotelů. V centru rušného letoviska si vyberete z mnoha obchodů, restaurací, barů, kaváren a taveren. V těsné blízkosti je přístav, odkud vyplouvají lodě na nedaleký ostrůvek Spinalonga s ruinami benátské pevnosti.

Více o ostrovu zde:http://cs.wikipedia.org/wiki/Spinalonga

 

Heraklion

Hlavní město se nachází přibližně uprostřed severního pobřeží ostrova. Heraklion soustřeďuje bohaté sbírky archeologických a historických nálezů na Krétě. Nejstarší dějiny spadají do mínojské doby. Najdeme zde tak nejvýznamnější doklady této zázračně vyspělé civilizace – fantastické vykopávky neopevněných paláců v Knossu a Festu. Heraklion dříve býval přístavem královského města Knossos a své jméno nese podle mýtického hrdiny Hérakla. Během římského období se jmenovalo Chandak (příkop), po nájezdu Arabů se město proměnilo na nejvýznamnější tržiště s otroky v oblasti Středozemního moře. Po příjezdu Benátčanů se název změnil na Candia a byla zde vystavěna pevnost a obrovský přístav. Heraklion získal zpátky svůj název ke konci turecké okupace. Benátskou pevnost je možné navštívit i v současné době, původně měla chránit vstup do přístavu před Turky, nyní slouží k pořádání koncertů a divadelních slavností.

Více informací: http://cs.wikipedia.org/wiki/Iraklio

 

Hersonissos

Hersonissos je nejstarší letovisko na Krétě a v posledních letech se změnilo z původní rybářské vesničky na velmi oblíbené a vyhledáváné prázdninové místo. Celá oblast je tvořena městečky StalisMalia a Hersonissos. Ta byla původně samostatná, avšak postupem času se rozrostla a nyní tvoří jeden velký celek. Hersonissos je největším centrem zábavy, které se v této oblasti nachází. Naleznete zde malý, původem římský přístav. Dále spoustu taveren, kavárniček, diskoték, barů a restaurací servírujících báječné řecké speciality. Přes den lákají malé, převážně písčité pláže a zátoky, kde můžete využít nabídku vodních sportů. Pro večery je typický bouřlivý život na diskotékách a v barech. V okolí letoviska je možné navštívit typické místní vesničky Koutouloufari nebo Piskopiano s příjemnou atmosférou a nádechem historie, úzké uličky s původními domky, malé obchůdky s tradičními výrobky nebo místní taverny a bary.

 

Kokkini Hani

Méně známé letovisko Kokkini Hani leží nedaleko letiště a při přistávacím manévru ho máte jako na dlani. Rozkládá se na severním pobřeží, východně od města Heraklion. Město je vhodné spíše pro vyznavače aktivní dovolené. Letovisko Kokkini Hani má výhodnou polohu pro poznávání historických i přírodních krás. V letovisku na nachází ruiny Minou Hani -  letního sídla vládců z období mínojské kultrury.

Pláže v letovisku jsou převážně písčité, místy s oblázky s pozvolným vstupem do vody.

Doporučujeme navštívit nedaleké městečko Gournes, kde na místě bývalé americké vojenské základny vyrostlo krásné aquarium.  

 

Malia

Letovisko Malia je první letovisko na Krétě, které začali objevovat turiské. Zde to vlastně všechno začalo. Nyní je z letoviska rušné neonové centrum, které si ovšem i přes velký turistický ruch zachovalo řeckou atmosféru a pohostinnost.

Celkem na 10 písečných plážích v Malii můžete trávit svou dovolenou. Nejdelší je na okraji Malie směrem k Stalidě a měří přes 6 km. Letovisko není vhodné pro rodiny s dětmi, jezdí sem spíše mladí lidé za nočním životem.

 2 km od Malie se nacházejí vykopávky 4 mínojského paláce.

 

Sissi

Sissi je malé rybařské městečko, které si zachovalo svou původní pohostinnost, ačkoli se nachází kousek do Heraklionu. Sissi vás okouzlí klidným mořem, zelenými olivovými háji a romantickými písečnými plážemi. K nejvyhledávanějším plážím patří Boufos a Avlaki. Naleznete zde i několik obchůdků, restaurací a barů, i když noční život je tu minimální. Letovisko je vzdáleno 40 km od Heraklionu.

LTweb