Samos

Nad zátokou Vathi se rozkládá hlavní město Samos. Okolo přístavu se táhne krásná promenáda s množstvím taveren, barů, a kaváren. Z pamětihodností je nejzajímavější archeologické muzeum se vzácnými sochami dovezemými z celého středomoří, Persie a Egypta. Největším lákadlem je obrovská, 5,5 metrů vysoká socha Koura. Dalším lákadlem je muzeum vína s ochutnávkou.
Asi 1,5 km od centra Samosu se nachází oblázková pláž Gagou, kterou doporučujeme navštívit. Je totiž chráněná před větrem a proto je zd emoře jako rybník. O kousek dále je přírodní pláž Kalami, která vás uchvátí svou neporušeností. 

Karlovasi je druhé největší město ostrova s přibližně 5000 obyvateli. V dřívějších dobách bylo nejdůležitější město na ostrově díky koželužnému a tabákovému průmyslu. Nyní jsou již všechy továrny pozavírané a opuštěné, což můžete vidět na okraji města. V centru jsou k vidění krásné měšťanské domy, které také svědčí o minulosti a významu města. 
Okolní příroda je oproti jiným částem ostrova neobyčejně zelená a pláže nádherně čisté s různými zákoutími.

Na severním pobřeží ostrova Samos, přibližně deset kilometrů od hlavního města se nachází malebné středisko Kokkari, mnohými turisty označované za nejhezčí na ostrově. Název Kokkari je název místní cibule, která se zde pěstuje. Zdejší oblázková pláž je 2,5 km dlouhá a prakticky celou lemují menší hotýlky, taverny a restaurace. Za nimi se nachází komunikace, kterou však využívají jen místní obyvatelé a návštěvníci - kolem Kokkari je postaven silniční obchvat. Dále je zde množství obchůdků, barů, diskoték, půjčoven. Zdejší uličky jsou úzké, takže značná část z nich je jednosměrná. Samos je všeobecně velmi tichý a klidný ostrov, ale v Kokarri je večer možnost navštívit diskotéku, případně posedět v taverně s živou hudbou.

 Pokud byste chtěli vyzkoušet i jiné pláže, po cca třech kilometrech dojdete na Lemonakii nebo Tsamadou. Pokud se rádi koupete bez plavek, zastavte se hned na první pláži za letoviskem, kde jsou nudisté tolerováni. Z letoviska se lze velmi pohodlně dostat linkovým autobusem do hlavního města, nebo na západě ležícího střediska Karlovassi s množstvím obchodů. Doporučujeme půjčit si alespoň na jeden den motorku nebo auto a vydat se do hor vypínajících se hned za Kokkari. Vesničky Vourliotes nebo Manolates usazené ve svazích kopců vás okouzlí. 

Mykali je velice klidné prázdninové letovisko u krásné 2,5 km dlouhé oblázkové pláže s bílými oblázky. Vode je zde neobyčejně průzračná. Ve vzdálenosti 8 km je hlavná město Samos. Nákupy jsou možné ve městečku Pythagorion, v okolí pláže je pouze několik taveren. Mykali je ideální místo pro strávení klidné dovolené.

Pythagorion je velmi živé přístavní městečko s velkými možnostmi zábavy, mnoha restauracemi a kavárnami. Je velmi oblíbené a známé. Městečko má název podle starověkého matematika, který je zdejším rodákem. Pythagrion má ještě jednoho známého rodáky a tím je Ezop.

Dominantou lokality je přístav plný rybářských člunů i luxusních jachet a ruiny pevnosti na kopci nad městem. Byla postavena na obranu proti Turkům. V okolí pevnosti najdete zbytky kředťanské baziliky. nalézá se zd etaké jeden z dávných technických divů světa - tunel Efpalineio Orygma dlouhý 1040 m, sloužil jako aquaduct přivádějící vodu do města.

Z pláží doporučujeme Psili Ammos s krásným jemným pískem vzdálenou 9 km, západním směrem najdete pláž Potokaki, která je také velice krásná.

Malé turistické středisko Votsalakia Kampos vhodné pro rodinnou dovolenou umístěné na jihozápadě ostrova. Rozprostírá se pod nejvyšším pohořím Oros Kerkis vysokou 1400 m. Je zde dlouhá oblázková pláž (místy kamenná plata), kde si turisté i v době hlavní sezóny najdou nerušené soukromí. Podél silnice vedoucí kousek nad mořem je pekárna a několik restaurací, taveren, kaváren, obchodů s potravinami a suvenýry. Nechybí ani bankomat a zastávka městského autobusu, kterým lze dojet do města Karlovassi. Ideální místo pro relaxační rodinnou dovolenou nebo k dlouhým vycházkám do okolí. Pěšky můžete navštívit Pythagorovu jeskyni, která sloužila v 6.st. př.n.l. jako úkryt místnímu slavnému rodákovi a odkud je nádherný výhled na celé středisko.

LTweb