Bangkok

Thajská metropole s více než 8 miliony obyvatel. Sídlí zde královský rodina, město je plné památek, chrámů a svatyní. Většinou se dělá okružní tour případně stopover na 2-3 dny, ale kdo by chtěl poznat Bangkok podrobně, určitě by zde strávil týden i více.

Bangkok

Historie:

Až do konce 18 století Bangkok představoval jen malý přístav a obchodní centrum. To se však změnilo s příchodem dynastie Chakri, které vládne ještě dnes. Tu před více než 200 lety založil Rama I., který byl v roce 1782 korunován a nařídil vybudování nového hlavního města. Tím se stal Bangkok a nahradil měso Thonburi, které leželo na levém břehu řeky Chao Phraya a dnes je z něho čtvrť v Bangkoku.

Bangkok a Thonburi byly oddělovány řekou. Král Taksin však zvolil za své hlavní město Thonburi, ale většinu hlavních staveb dal postavit na pravém břehu řeky, tedy v Bangkoku. Taksin, poučen tragédií po útoku barmských armád na Ayutthayu v roce 1767, chtěl, aby řeka protékala městem a dala se využít jako úniková cesta do pevnosti v Chantaburi na východním pobřeží poblíž dnešní Kambodži. Později se Chao Phaya Chakri stal Králem Siamu a barmská hrozba už nebyla tak významná, jelikož byl Siam znovu silný. Rama I. za žádnou cenu nechtěl opustit město a tak změnil taktiku. Místo únikových cest, budoval opevnění města. Proto se rozhodl zanedbávat západní stranu, kde se nacházelo Thonburi a veškeré stavby soustředil do Bangkoku. Prvně nechal vystavět svůj vlastní palác. Aby na něj vzniklo místo, musel vysídlit obyvatele čínské osady asi 3 km jižněji, kde Číňané stále žijí. Oblast se dnes jmenuje Sampheng Road a stala se z ní slavná čínská nákupní čtvrť. Velký palác a Chrám smaragdového Budhy byly dokončeny v roce 1785. Nové hlavní město se teď rozkládalo na východní straně řeky a začalo používat nové jméno.. (zdroj Wikipedia).

Něco více....


- 3. nejnavštěvovanější město světa
- téměř 500 chrámů
- Královský palác s chrámem Wat Phra Kaeo (smaragdová soška Buddhy), chrám Wat Arun, nejmladší chrám Wat Benchamabopit (53 Buddhových soch), nejstarší chrám Wat Pho (socha ležícího Buddhy, 46m délka a 15m výška)
- renesanční palác Ananta Samakhom, Muzeum věd a planetárium,
- Královský park krále Ramy IX., ZOO Dusit, Lumphini park, zábavní park Dream World
- Hotel Bangkok – jedno z nejhorších vězení světa
- Baiyok Tower II. - nejvyšší budova města a nejvyšší hotel v jihovýchodní Asii (304m)
- Sukhumit Road – nejdelší ulice světa (400km)

LTweb