Thajsko

Thajské království je jedna z nejkrásnějších zemí asijského kontinentu, kterou si zamilovali miliony poutníků. Na severu se můžete vydat do neproniknutelných pralesů, sjíždět divoké řeky, navštěvovat staré svatyně. Na jihu Vás čekají krásné ostrovy s nádhernými plážemi, hotely s kvalitními službami, krásné moře plné ryb a korálů. A vždy, ať je to na jihu či na severu, se potkáte s velmi milými lidmi, kteří by byli podezřelí pokud by se neusmívali.

Thajské království bylo do roku 1939 známé pod názvem Siam - Prades Sayam, což přeloženo volně do češtiny znamená říše svobodných. A tenhle název Thajsku právem náleží. Bylo totiž vždycky svobodné, ať se kdokoliv snažil, nikdo jej neovládnul. 

Teploty

 

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

vzduch

32

32

33

34

33

33

32

32

32

32

31

31

voda

27

27

27

28

28

28

28

28

28

27

27

27

 

Vstupní formality při zájezdech do Thajska 
Od 11.8.2011 není vyžadováno pro občany ČR a SR pro pobyt nepřesahující 30 dní turistické vízum. Cestovní pas musí být platný minimálně 6 měsíců po vstupu na území Thajska.

Měna v Thajsku 
100 thajských bahtů (THB) = cca 49 CZK, cca 2 EUR

Velvyslanectví v Thajsku 
ČR –71/6 Ruam Rudee Soi 2, Ploenchit Rd., Bangkok 10330, t: 00662/2555060 
SR – No. 21/144, South Sathorn Road, Bangkok 101 20, t: 00662/6773445

Časový posun 
5 hodin dopředu během léta, 6 hodin během zimy

Očkování při dovolené v Thajsku 
Není povinné, pouze pro pobyty přesahující běžný turistický rámec v Thajsku je doporučeno očkování proti virové hepatitidě typu A a břišnímu tyfu, kontaktujte odborníky před rezervací zájezdu do Thajska pro radu.

Historie

Nejstarší státy na území dnešního Thajska vznikly v jeho jižní části kolem přelomu letopočtu. Na ústřední rovině se kolem 3. století zformovala civilizace Dvarátri, jejíž městské státy obývali převážně Monová, vyznávající théravádový budhidmus. Později sem střídavě zasahovala moc angorská říše s významným střediskem v Lobruri. Zároveň se od severovýchodu začalo na dnešní thajské území šířit thajského osídlení. V průběhu 13. století vzniklo v severní části několik thajských států, z nichž nejvýznamnější byly Lanna a Sukhotaj. Stát Sukhothaj za vlády krále Ramkhamhenga získal mocenskou převahu na většině tohoto prostoru. Proto je oficiální historiografií považován za první thajský stát.

V roce 1350 byl na ústřední rovině založen nový stát Ajutthaja. Během několika desetiletí se ajutthajským panovníkům podařilo vojenskou silou i sňatkovou politikou ovládnout Sukhothaj. Zároveň úspěšně vedli opakovaná tažení proti Angkoru. To po roce 1431 přispělo k přenesení střediska kambodžské státní moci do Phom Pengu. Vedle Ajutthaje vznikl v polovině 14. století také stát LAng Sang v dnešním Laosu a severovýchodním Thajsku. Na severu nadále existoval stát Lanna.

Roku 1569 dobyla Ajutthaju Barmská vojska a vnutila jí vazalské postavení. Za vlády krále Naresuana však Ajutthaja svou nezávislost na Barmě obnovila. V 17. století byla dominantní mocností ve střední části Zadní Indie a zejména za vlády krále Naraje udržovala bohaté mezinárodní styky.V roce 1767 však podlehla nové barmské invazi a tentokrát byla zcela zničena. Královskou moc obnovil v Thonburi vojevůdce Tak Sin, ale roku 1782 byl svými dvořany prohlášen za nepříčetného a zabit.

Nová dynastie Rattanakosin neboli Čakri přesunula hlavní město na opačný břeh řeky Čaophraja, do Bangkoku. Pokračovala v mocenské expanzi, zahájené už Tak Sinem, a vynutila si hegemonii na celém území mezi Barmou a Vietnamem. Koloniální pronikání Británie a Francie do regionu však představovalo vážnou hrozbu také pro Siam. Králové Mongkut (Ráma IV., 1851–1868) a Čulalongkorn (Ráma V., 1868–1910) reagovali vstřícnou diplomacií, územními ústupky a reformami, které měly jednak zvýšit prestiž Siamu v očích mocností, jednak upevnit centralizovanou státní moc na územích, která byla dosud vůči Bangkoku ve volném vazalském poměru. Tak vznikl moderní thajský stát v nynějších hranicích.

Za vlády krále Rámy VI., 24. června 1932, byla státním převratem zavedena konstituční monarchie. V době 2. světové války podpořila vláda Plaeka Phibunsongkhrama Japonsko, jiní politici ale udržovali styky se Spojenci a vytvořili odbojovou organizaci Seri Thaj. Po válce se tato frakce, v jejímž čele stál Pridi Phanomjong, chopila státní moci a následovalo období demokratičtější politiky. Dvojice státních převratů v letech 1947 a 1948 přivedla k moci opět Plaeka Phibunsongkhrama a Thajsko se zapojilo do studené války na straně USA. Sarit Thanarat, který se postavil do čela vlády po dalších dvou převratech na konci 50. let, začal znovu zdůrazňovat úlohu monarchie v thajské společnosti.

V říjnu 1973, za rozsáhlých demonstrací v hlavním městě, tehdejší předseda vlády Thanom Kittikačorn uprchl ze země a král jmenoval úřednickou vládu. Po třech letech reforem a volených vlád však byl obnoven vojenský režim. Od konce 70. let se další vojenské vlády snažily o soužití s voleným parlamentem a po volbách v roce 1988 vznikla civilní vláda. Ta byla svržena vojenským převratem roku 1991, ale v roce 1992, během nové vlny demonstrací, byl vojenský režim donucen odstoupit. Po těchto událostech byla za účasti široké veřejnosti sepsána nová ústava a parlament ji v roce 1997 přijal.

Roku 2001 byl ministerským předsedou zvolen telekomunikační magnát T. Šinavatra. Díky většině, kterou jeho strana Thaj rak Thaj (TRT) získala v parlamentu, mohl zahájit program reforem ekonomické i sociální politiky. Po volbách roku 2005 se parlamentní převaha TRT ještě zvýšila, vyvstala jí však silná opozice v hlavním městě. 19.září došlo k vojenskému převratu. Vojenskou juntu vedl generál S Bonitivatra, ústava z roku 1997 byla zrušena. Juntou jmenovaná vláda prosadila 10. srpna  2007 ve veřejném referendu novou ústavu a 23. prosince 2007 se konaly nové volby, ve kterých zvítězila strana Pchak pchalang pračcháčchon (PPP), kterou vedl Samak Sundaravej. V této straně působila řada bývalých členů TRT, která byla za vojenského režimu soudně zakázána. PPP zformovala koalici s dalšími pěti stranami. Lidové sdružení pro demokracii, které organizovalo protivládní aktivity před převratem, ihned obnovilo svou činnost. Demonstrace v hlavním městě vyvrcholily v listopadu 2008 obsazením vládních budov a obou mezinárodních letišť. Za této situace vydal ústavní soud rozhodnutí, kterým rozpustil vládnoucí stranu a zakázal některým členům na pět let politickou činnost. Tím se změnilo složení parlamentu a opoziční Demokratická strana byla schopna sestavit novou vládu premiéra v koalici s několika menšími stranami a s jednou z frakcí bývalé PPP. Stoupenci opozice opakovaně demonstrovali za uspořádání nových voleb. Rozsáhlé protesty n ajaže 2012 vedené hnutím Jedotná Fronta  armáda potlačila, přičemž bylo 90 demonstrantů zastřeleno a přes 1900 zraněno.

(zdroj Wikipedie)

LTweb