Tunisko

Dovolená Tunisko

Tunisko je země s velmi dlouhou a bohatou historií. Její milovníci na ni narazí na každém kroku. Díky strategicky významné poloze se zde od samého počátku dějin střídaly národy. Každá kultura s sebou přinesla jiné náboženství, nové prvky, vlivy a zvyky, které se vzájemně prolínaly a vytvořily dnešní originální tvář tuniské mentality.

Měna

Měnovou jednotkou je tuniský dinár (TND), který se dělí na 1 000 milimů. 1 TND je cca 12–15 Kč. Tuniská měna není volně směnitelná. Výměna devizových prostředků je možná v bankách, hotelech a směnárnách za jednotný kurz, bez poplatků. Je zakázán dovoz i vývoz tuniských dinárů. Zbyde-li určitá částka místní měny, je možno ji směnit zpět na valuty, proto doporučujeme postupnou směnu dle potřeby a pro případ zpětné směny si uchovávat stvrzenky vydané směnárnou. Do Tuniska je dovoleno dovážet veškeré cizí valuty, cestovní šeky a platební a úvěrové karty, cizí valuty do hodnoty cca 30 000 Kč. V případě částky převyšující uvedenou hodnotu je třeba o tom informovat při celním a devizovém odbavení při příjezdu, případný vývoz nedeklarované částky deviz je sankcionován odebráním peněz a pokutou ve výši odebrané částky a případně dalšími úředními postupy. Kontrolu vývozu deviz a dinárů pravidelně provádí celní kontroloři po pasovém odbavení na mezinárodních letištích.

Orientační ceny:

Voda 0,50 TND
Jednoduché menu 10,00 TND 
Pizza 8,00 TND
Káva 2,50 TND 
Cola 1,50 TND
Salát 3,50 TND 
Sendvič 3,00 TND
Víno 20,00 TND 
Pivo 3,5TND
Zmrzlina 1,50 TND

Pláže, slunečníky, služby

V Tunisku jsou jak hotelové, tak veřejné pláže. Můžete si pronajmout slunečníky a lehátka. Cena se pohybuje od 2 TND za jedno lehátko se slunečníkem na den. Může se stát, že počet lehátek a slunečníků jak u hotelového bazénu, tak na pláži nebude odpovídat kapacitě hotelu. Počítejte také s tím, že veřejné i hotelové pláže jsou přístupné nejen hotelovým hostům.

Jazyk

Oficiálními jazyky jsou arabština a francouzština. Úředním jazykem je pouze arabština. Ve všech turistických oblastech se domluvíte anglicky, německy a italsky.

Dokumenty

Pokud občané České republiky cestují do Tuniska s cestovní kanceláří a mají zajištěné letenky i ubytování (voucher na ubytování), vízum nepotřebují. Platnost cestovního pasu musí překračovat alespoň o 3 měsíce plánovanou dobu pobytu. Povinné přihlášení na policii zajistí ubytovací zařízení. Při opožděném opuštění země (např. z důvodu hospitalizace) je třeba požádat o výstupní vízum na policii v místě pobytu a doložit důvody prodloužení pobytu. Při vstupu do celního a pasového pásma je nutno předložit kromě pasu ještě vyplněnou registrační kartu (obdržíte ji na palubě letadla). Pasový úředník vrátí spodní díl, který je nutno odevzdat při odjezdu. Individuální cestovatelé využívající zejména charterové lety – vízum mít musí. Vzhledem k možným změnám týkajících se vstupu a pobytu v Tunisku doporučujeme, abyste si před cestou ověřili, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Pokud nejste občany ČR, informujte se na Velvyslanectví Tuniska v Praze o podmínkách vstupu a pobytu.

Co můžete dovézt a vyvézt

Bezcelně je možno dovézt alkoholické nápoje do obsahu 25% alkoholu 2 litry na osobu, nad 25 % alkoholu 1 litr na osobu, 400 ks cigaret, 100 ks doutníků nebo 250 g tabáku na osobu, ¼ l parfému a 1 l toaletní vody na osobu. Na přechodnou dobu lze dovézt: dopravní prostředek (automobil, karavan, soukromé letadlo, motorku, motorový člun), až 2 fotoaparáty a 20 filmů pro vlastní potřebu, 1 kameru a 20 filmů, sportovní potřeby, campingové vybavení, hudební nástroje, 1 přenosný psací stroj, 2 dětské kočárky, 1 jízdní kolo, 1 osobní počítač, CD přehrávač apod. Dovezené osobní věci musí být znovu vyvezeny. Je zakázáno dovážet zbraně všech druhů kromě řádně registrovaných loveckých, explozivní materiál, omamné a psychotropní látky, pornografii, produkty a zboží, které mohou ohrozit bezpečnost, zdraví, náboženské cítění a morálku veřejnosti. Mezi nevhodné předměty patří také dalekohledy. Tuniské úřady velmi tvrdě postihují držení a užívání psychotropních látek. K vývozu místní flóry a fauny je nutné povolení ministerstva zemědělství, vývoz antických předmětů je možný pouze na povolení ministerstva kultury.

Výlety - dovolená Tunisko

 

SAHARA (DVOUDENNÍ VÝLET)

Brzy ráno po snídani odjezd z hotelu. Cesta El Jem, prohlídka římského kolosea, dále pak přes město Sfax do Matmaty. Oběd v berberské restauraci. Návštěva berberského obydlí ve skalách, pokračování do Douz, ubytování. Večer nebo brzy ráno fakultativně romantická projížďka na velbloudech v písečných dunách Sahary. Ráno po snídani odjezd k solnému jezeru Chott El Jerid, zastávka na fotografování. Odjezd do Tozeuru, fakultativní možnost projížďky klimatizovaným terénním vozem po nejkrásnějších místech Sahary. Pokračování do svatého města Kairouanu, foto u mešity, výrobny koberců a starého města.
Cena: dospělí 2 420 Kč, dítě 2-12 let 1 210 Kč

   

TUNIS - KARTÁGO - SISI BOU SAID (CELODENNÍ VÝLET)

Po snídani odjezd do hlavního města Tunisu, prohlídka starého města. Odjezd do restaurace na oběd. Po obědě prohlídka římských Antoniových lázní (nejzachovalejší vykopávky) poté návštěva starobylého městečka Sidi Bou Said, vystavěného v typickém romantickém stylu v modrobílé kombinaci, návštěva pahorku Byrsa. Po prohlídce návrat do hotelu.
Cena: dospělí 1 290 Kč, dítě 2-12 let 640 Kč

FRIGUIA PARK A ZULU VEČER (PŮLDENNÍ VÝLET - BEZ PRŮVODCE)

Výlet vhodný pro milovníky zvířat a rodiny s dětmi. Tuniský folklorní večer spojený se zábavou. V ceně zájezdu večeře a nealko nápoje.
Cena: dospělí 1 140 Kč, děti 2-12 let 710 Kč

Ceny jsou orientační a mohou se měnit.

 

Více informací zde: Tunisko

(zdroj Wikipedia)

 

Tuniský národní úřad pro cestovní ruch

Štěpánská 14/611, 110 00 Praha 1
Tel.: +420 224 941 824, 224 942 424, Fax: +420 224 941 825
E-mail: info@info-tunisko.czonttpraha@iol.cz
www.info-tunisko.cz

LTweb